Jdi na obsah Jdi na menu
 


NĚCO PRO VAŠE ZDRAVÍ...

Ostropestřec /Silybum marianum/ pochází ze Středomoří a u nás se ve volné přírodě téměř nevyskytuje. Od dob Ježíše Krista se ostropestřec kvůli své trnitosti spojuje s historií ukřižování. Nazývá se proto „Kristova koruna“, ale pro bílé pruhy na listech také „mariánský bodlák“. Občas ho vídáme na zahrádkách jako velmi dekorativní fialově kvetoucí bodlák. Drogou jsou listy a hlavně semena. 

Obrazek

Léčivé účinky ostropestřece byly známé již v antice a jejich hodnotu můžeme přirovnat k velikosti jeho vnějšího vzhledu. Prvořadé použití ostropestřce je na všechny druhy jaterních onemocnění. Jeho semena se považují za vůbec nejlepší lék na játra. Ta jsou životně důležitým orgánem a velmi trpí špatnou stravou s množstvím nasycených tuků, aditivy, dusičnany, alkoholem a syntetickými léky. Spolu s játry léčí také žlučník a některé další nemoci trávicího ústrojí.


To, že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčebnou hodnotou, dokazují jeho další možnosti uplatnění. Droga napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systému, pomáhá při migrénách a závratích. Celkově posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.

Komplexy flavononollignanů - silimarin mají příznivý účinek na jaterní buňky. Stabilizují buněčné membrány, čímž umožňují ochranu jater před škodlivými vlivy, a podporují regeneraci nových jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Mají také výrazné antioxidační účinky a zamezují tak poškození buněk vysoce reaktivními molekulami volných radikálů. Ochranným účinkem na jaterní buňky může ostropestřec zmírnit negativní vlivy životního prostředí, chemoterapie, léků nebo nadměrného používání alkoholických nápojů. Rovněž může přispívat k preventivní ochraně před vznikem civilizačních onemocnění jako je ateroskleróza nebo chronická únava. Ostropestřec nevyvolává žádné vedlejší účinky ani při dlouhodobém podávání a je tedy považován za zcela bezpečný. Proto může být užíván i preventivně a to zejména osobami, které jsou vystavovány škodlivým vlivům chemických látek (např.organických rozpouštědel ) nebo žijí v oblastech ze zvýšeným znečištěním životního prostředí. Ostropestřec může prospívat ke snížení rizika vzniku žlučových kamenů, neboť zlepšuje odtok žluče z jater do střev, kde napomáhá trávení tuků.

Obrazek

 

Čaj ze semen ostropestřce je při běžném užívání neškodný a účinnou látkou - silimarinem- se nelze předávkovat. Jeho přebytek je z těla vyloučen močí.  Důležité je, aby byla semena pro přípravu čaje roztlučená, jinak by se z nich nevylouhovaly důležité látky. Nedoporučuje se užívat v těhotenství a při silně zvýšeném tlaku, mohou ho užívat i děti.

http://ekonom.ihned.cz/c4-10005590-37564590-406000_d-genialni-ceske-mozky

A CO ZVÍŘATA?

Krmné doplňky z ostropestřece mají vliv zejménana ochranu organismu a zvýšení jeho výkonnosti. Jsou to v praxi ověřené registrované rostlinné materiály nebo jejich směsi, které mohou být podávány samostatně či ve směsi s ostatními složkami krmné dávky. Jejich význam pro ochranu organismu zejména velkých hospodářských zvířat (dojnic, koní) ocení i jejich chovatelé ve výsledném ekonomickém efektu. Naopak chovatelé domácích zvířat podáním krmných doplňků na bázi zpracovaného plodu ostropestřce mariánské prodlouží, zkvalitní a zvitalizují život svým zvířecím miláčkům.